Tanımlanamayan Ağ Sorunu ve Çözümleri

 • Tanımlanamayan Ağ Sorunu ve Çözümleri

  Evden çalışma düzeninin artmasıyla birlikte kişisel bilgisayar kullanımı da önemli ölçüde artmıştır. Artık evden çalışanlar, bilgisayarlarındaki çeşitli hatalarla tek başlarına başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Bu hatalardan biri de tanımlanamayan ağ hatasıdır ve hem donanımsal hem de yazılımsal sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu hatanın kaynağını belirlemek zor olabilir, bu nedenle çözüm için birden fazla yöntemi denemek gerekebilir.

  Tanımlanamayan Ağ Sorunu ve Çözümleri 2024 Tanımlanamayan ağ hatası için çözüm önerileri aşağıda sıralanmıştır. Bu çözümleri Windows 10'da uygularsanız, sorunun büyük olasılıkla giderilecektir. Eğer daha eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız ve sorunu çözemediyseniz, Windows 10'a geçişi düşünebilirsiniz.

  Tüm Antivirüs Programlarını Kaldırın veya Devre Dışı Bırakın

  Üçüncü parti veya yerleşik antivirüs/güvenlik duvarı yazılımları, internet/ağ hatalarına neden olabilir. İlk olarak, eğer kullanıyorsanız üçüncü parti güvenlik yazılımlarını devre dışı bırakın. Kullanmıyorsanız, Windows Defender gibi yerleşik yazılımları devre dışı bırakın. Sorun düzelirse, kullandığınız antivirüs yazılımını kaldırın veya Windows Defender'ı kalıcı olarak devre dışı bırakın.

  Komut İstemi ile TCP/IP Yığınını Temizleyin

  Tanımlanamayan ağ sorunu ve diğer birçok ağ sorunu için TCP/IP yığınını sıfırlamak gerekebilir. TCP/IP yığınını sıfırlamak için Komut İstemi'ni kullanarak aşağıdaki adımları izleyin:

  Başlat düğmesine tıklayın ve ardından "cmd" yazın, çıkan sonuca sağ tıklayıp "Yönetici Olarak Çalıştır" seçeneğine tıklayın. IP ile yapılan konfigürasyonları sıfırlamak için komut istemine "ipconfig /release" yazın ve Enter tuşuna basın. "ipconfig /flushdns" komutunu kullanarak DNS önbelleğini temizleyin. Winsock'u sıfırlamak için "netsh winsock reset" komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Son olarak, TCP/IP yığınını "netsh int ip reset" komutuyla sıfırlayın. Yeni bir IP adresi almak için "ipconfig /renew" yazın ve Enter tuşuna basın. Tüm işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

  Modem veya Router'ı Yeniden Başlatın

  Komut İstemi komutlarının ardından sorun devam ediyorsa, alt yapı sorunu olabilir. Tanımlanamayan ağ hatası ve diğer internet problemleri için modem veya router'ı yeniden başlatmayı deneyin. Adaptörünüzü çıkarın ve 5 dakika bekledikten sonra tekrar takın. Sorun devam ederse, router'ı devre dışı bırakın ve sadece modemle bağlantı kurmayı deneyin.

  Windows'u Güncelleyin

  Windows güncellemelerinden önce ağ ve ağ ile ilişkili tüm sürücüleri güncelleyin. Güncellemeden sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Sorun düzelmezse, Windows'u güncelleyin. Bazı Windows güncellemeleri çeşitli hataları beraberinde getirebilir, bu nedenle ek güncellemeler yayınlanabilir. Sorun, Windows güncellemesinden sonra meydana geldiyse, tekrar Windows'u güncelleyerek veya birkaç ay önceki bir Windows sürümüne geri dönerek sorunu çözebilirsiniz.

  Farklı Bir Cihazla Bağlanın

  Tanımlanamayan ağ hatası, cihazınızın yazılımından veya donanımından kaynaklanabilir. Sorunun cihazla sınırlı olup olmadığını belirlemek için farklı bir cihazla internete bağlanmayı deneyin. Farklı bir cihazda hata almazsanız, cihazınızı sıfırlamanız en iyisi olacaktır. Sorun devam ederse, donanım arızası tespiti ve onarımı için teknik destek alın.

  Wi-Fi Yerine Ethernet veya Ethernet Yerine Wi-Fi Kullanın

  Wi-Fi veya ethernet ağ bağlantıları, birçok hatanın kaynağı olabilir. Örneğin, bir Ethernet kablosunda veya portunda bir sorun varsa, böyle bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Tam tersi, Wi-Fi'da bir sorun varsa da ağ hatası alabilirsiniz. Sorunun kaynağını belirlemek için Wi-Fi kullanıyorsanız Ethernet ile bağlanmayı deneyin ve Ethernet kablosu ile bağlanıyorsanız Wi-Fi'yi deneyin. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve Wi-Fi kullanma imkanınız yoksa, bir USB Wi-Fi adaptörü almayı düşünebilirsiniz.

  Tanımlanamayan ağ hatası, yukarıdaki yöntemlerle çözülmezse öncelikle internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerinden destek alın. Müşteri hizmetleri internet bağlantınız

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!