DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası

• DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor, internet kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Bu durumda, kullanıcılar herhangi bir internet sitesine erişemez veya kullanamazlar. Domain Name System (DNS) terimiyle başlayan DNS, bazen sunucunun yanıt vermediği bir hata oluşturabilir. Bu, ana bilgisayar adlarını IP adreslerine dönüştürmekten sorumlu merkezi olmayan adlandırma sistemlerinin çalışmadığı anlamına gelir. Bu hatanın birden çok nedeni olabilir. Bilgisayarlardan internete erişim sağlanamamasının birçok sebebi olabilir.

Dünya genelinde birçok kişi, internet bağlantısı kurarken DNS hatalarıyla karşılaşabilir. Ne kadar doğru yapılandırılmış olursa olsun, cihazlarda DNS hataları oluşabilir. Bu hatalar, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi tüm işletim sistemlerinde görülebilir. Bilgisayarın internete bağlı olmadığı durumlarda ortaya çıkabilir. Günümüzde, internet kullanıcılarının en sık karşılaştığı DNS hatalarından biri, DNS sunucusunun yanıt vermediği uyarısıdır.

DNS Sunucusu Cevap Vermiyor: Anlamı ve Çözüm Yolları

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor, cihazların internet bağlantısı kuramadığı anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için ilk adım cihazı yeniden başlatmaktır.

Ancak sorun devam ederse;

Denetim Masası'nı açın.
    Windows Ağ Paylaşım Merkezi'ne girin.
    "Ağ Ayarlarını Değiştir" seçeneğini tıklayarak Sorunları Giderme sekmesine gidin.
    Ağ altındaki internet bağlantılarına erişin.
    Yeni bir internet bağlantısı penceresi seçin.
    Ardından, "Sorunları Gider" sekmesine gidin, bu da internet bağlantısıyla ilgili sorunları giderir.
    Cihazın sorun giderme testlerini tamamlayın.
    DNS Sonucu Yanıt Vermiyor Hatası ve Çözümü

DNS sunucusu yanıt vermiyor sorununu çözmek için öncelikle sorunun kaynağını belirlemek gerekir.

Bu hata genellikle şu nedenlerden kaynaklanır:

İnternet servis sağlayıcısında meydana gelen arızalar.
    Arızalı veya hatalı TCP/IP veya DHCP hizmeti.
    Arızalı modem veya yönlendiriciler.
    Benzer durumlar, DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasına neden olabilir. Eğer sorun internet bağlantısından kaynaklanıyorsa, yukarıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Windows veya MAC işletim sistemli cihazlarda meydana gelen DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasını çözmek için:

Farklı bir tarayıcı kullanın.
    Cihazı Güvenli Mod'da başlatın.
    Güvenlik duvarını ve anti-virüs yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın.
    İkincil bağlantıları devre dışı bırakın.
    Peer-to-Peer özelliğini devre dışı bırakın.
    Yönlendiricinizi yeniden başlatın.
    Cihazınıza güncellenmiş ağ bağdaştırıcısı sürücüsü kurun.
    DNS önbelleğinizi temizleyin ve IP'nizi sıfırlayın.
    Pv6'yı devre dışı bırakın.
    Windows bilgisayarınızdaki varsayılan DNS sunucusunu değiştirin.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra sorununuzun çözüleceğinden emin olabilirsiniz.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!