Android 15'in İlk Geliştirici Ön İzlemesi Artık Yayında: Neler Sunuyor?

 • Android 15'in İlk Geliştirici Ön İzlemesi Artık Yayında: Neler Sunuyor?

  Google, Android 15'in geliştirici ön izlemesini resmi olarak duyurdu. Bu ön izleme, genel olarak geliştiricilere yönelik olmasına rağmen, yeni sürümün getireceği yeniliklere dair ipuçları sunuyor.

  Bugün itibariyle Google, Android 15'in ilk geliştirici ön izlemesini duyurdu. Bu ön izleme, genel olarak son kullanıcılara değil, uygulama geliştiricilerine odaklanmış durumda ancak yeni sürümle ilgili nelerin beklenebileceğine dair bazı ipuçları sunuyor.

  Google, Android 15'in ne sunacağına dair bazı bilgiler verdi. Ayrıca yeni sürümün çıkış takvimi hakkında da bazı bilgiler paylaşıldı. Ön izlemeye erişmek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: Please login to see this link.

  Android 15, güvenlik odaklı bir sürüm olarak gelecek ve Google'ın bu alandaki çabalarını sürdürecek. Kullanıcı gizliliğini korumaya odaklanan ve üçüncü taraf çerezlerin yerine geçen Privacy Sandbox'un son sürümü de bu sürümde yer alacak. Ayrıca kötü amaçlı yazılımlara karşı daha fazla koruma sağlayacak yeni güvenlik önlemleri de eklenmiş durumda.

  Ancak sadece güvenlikle sınırlı kalmayacak. Google, diğer yeniliklerden bazılarını da paylaştı. Android 15 ile üçüncü taraf uygulamalarda kamera deneyimi, özellikle de Instagram gibi popüler uygulamalarda iyileştirilecek. Bu sayede uygulamalar, düşük ışık koşullarında bile daha iyi fotoğraf ve video çekebilecek. Ayrıca Android 15'te, Android 14'te tanıtılan kısmi ekran paylaşımı desteği de bulunacak. Bu özellik sayesinde ekran kaydı veya paylaşımı yaparken bildirimleri ve diğer istenmeyen içerikleri gizleyebileceksiniz.

  Android 15'teki diğer özelliklerle ilgili bilgi henüz sınırlı ancak yeni detaylar geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

  Android 15 ne zaman kullanıma sunulacak?

  Google'ın verdiği bilgilere göre, Android 15'in beta sürümleri nisan ayında yayınlanacak. Dolayısıyla o zamanlarda daha fazla detay öğrenmemiz mümkün olacak. Takvime bakıldığında, yeni sürümün sonbaharda resmi olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Muhtemelen Android 15, Google'ın yeni nesil Pixel telefonlarını tanıttığı zamanlarla aynı döneme denk gelecek. Geçen yılın ekim ayında Android 14'ü görmüştük, muhtemelen benzer bir tarih aralığı bekleyebiliriz.

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!