Yapay zeka anlatıldığı gibi işlevli bir proje mi?

 • Yapay Zeka Gerekli Mi ?

  İnternet üzerinden herkese açık bir şekilde kullanılabilen Yapay zeka özellikle geçtiğimiz yılda hayatımızda fazlasıyla yer edinmiş, metin yazma, fotoğrafçılık, içerik üretme ve seslendirme gibi alanlarda insanlara oldukça yardımcı olan bir uygulama olarak varlığını sürdürmekte ve popüleritesini hızlandırmakta. Yapay Zeka'nın sorulan her soruya yanıt vermekten öte oyun ve web yazılımında kullanılan basit kodları verebilmesiyle, veya insan eliyle yapılan çizimlerin kullanıcının istediği resmin niteliklerini yapay zeka aracına betimlemesiyle ortaya çıkabilmesiyle çeşitli kafalardan "Yapay Zeka ileride insan gücünün yerini alacak. Şirketler Yazılım, Photoshop ve bilgisayar üzerinden yapılacak çizimleri yapay zeka araçlarıyla insan gücüne ve maliyetine gerek duymadan rahatça yapabilecek" tarzında yorumlar çıkmaya başladı. Peki cidden yapay zeka yazılım alanında insan gücünün yerini alabilir mi?

  Öncelikle şunu söyleyerek başlayayım;

  Yapay zeka araçları Google, Opera vb. Arama motorlarındaki verilerden, web sitelerinden ve insanların oluşturduğu çeşitli sayfalardan topladığı bilgileri derleyerek kullanıcının sorusuna cevap bulur. Yani aslında yapay zekaya sorarak cevap bulduğumuz bir çok soruyu arama motorlarına da yazsak yine benzer şekilde çeşitli cevaplar alabiliriz. Yani bu mantık ile baktığımızda şöyle diyebiliriz, Yapay Zeka zaten halihazırda insanların yazdığı yazı, makale, haber vb. şeyleri derlemesiyle kullanıcıya bir şeyler sunabilir. İnsan ile diğer canlı türlerini iki şey ayırır, biri zekaları ve düşünebilmeleri, diğeri de duyguları. Yapay Zeka ortaya bir şey atabilecek bir zekaya sahip olmadığı gibi olayları yorumlayabilecek bir duygu sistemi de yok, bu nedenle asla insan gücünün yerini alamaz.

  Veya daha somut bir örnek vereyim;

  Bir otomat düşünün, içinde 100 farklı yiyecek olan, bir para atma yeri, numara tuşlama yeri ve istediğiniz şeyi alabilmeniz için bir hazne olan bir dolap. Bu otomatın 100'e kadar numaralanmış içi yiyecek dolu bölümlerini arama motoruna kaydedilmiş siteler, para atma yerini arama bölümü ve yiyecek haznesini de sonuçlar kısmı gibi düşünelim, zaten halihazırda işleyen bu sistemde yapay zekanın tek artısı, aradığınız bilgiyi doğruluğunu test etmeden sizlere aynı Google'ın sonuçlar kısmındaki gibi sunmasıdır.

  Edited 2 times, last by Skyness (February 14, 2024 at 4:43 PM).

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!