Java ile Basit Hesap Makinesi Programı

• Merhaba Jetto Ailesi,

Sizlere Java ile basit bir algoritma modeli olan hesap makinesi programını göstereceğim.

Öncelikle herhangi bir editor, IDE veya not defterini açalım!

Ben burada IntelliJ IDEA Community Edition üzerinde anlatacağım! IntelliJ IDEA ücretli bir program, ancak Community Edition ücretsiz!

Google'da kısa bir araştırma yaparak indirme linkine ulaşabilirsiniz. 🙂

Programı açtığınızda ilk olarak konsoldan veri almak için gerekli olan kütüphaneyi import etmeniz gerekmektedir!

Java
    import java.util.Scanner;

Yukarıdaki kodu program içinde Main class'ının üstünde tanımlamanız gerekmektedir.

Daha sonra main fonksiyonu içinde kodlarımızı yazmaya başlayacağız!

Öncelikle import ettiğimiz kütüphaneden bir nesne tanımladık. Konsoldan bilgiyi alırken bunu kullanacağız.

Sonra ilk sayıyı ve ikinci sayıyı konsoldan alıp değişkenlere atamasını yapıyoruz.

Geriye işlemleri yaptırıp ekrana yazdırmak kalıyor!

Burada en basit halini yapıyorum. Elbette kullanıcıya ne işlem yapacağı sorularak ilerlenilebilir. Siz geliştirerek daha iyilerini yapabilirsiniz!

Yukardagörüldüğü gibi hesaplamaları ekrana yazdırma komutu içinde kullanıyoruz.

Son olarak, sizin isteğinize göre bir mesaj belirleyebilirsiniz. Ben "Hesaplama tamamlandı!" mesajını yazdım.

Böylelikle programı bitirmiş olduk! Şimdi sıra çalıştırmaya geldi!

Gördüğünüz gibi istediğimiz işlemi başarıyla gerçekleştirdik!

Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

Tüm kodlar:

Şimdi katılın!

Henüz hesabınız yok mu? Topluluğumuzun aktif bir üyesi olun ve oyunlarla, yazılımlarla ilgili ilginç konuları keşfedin! Kaydolun ve tartışmalara katılın, deneyimlerinizi paylaşın ve yeni arkadaşlar edinin. Topluluğumuzda herkesin kendine göre bir yer bulabileceğinden eminiz. Hadi, gelin ve bizimle birlikte eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkın!