Diablo IV Hala Oynanır Mı ? (2024)

 • Diablo 4 İncelemesi: Cehennemin Kapıları Yeniden Açılıyor!

  Oyunun Kısaca Hikaye ve Özeti

  Cehennemin kapıları yeniden açılıyor ve bu sefer tehdit içeriden geliyor. Blizzard’ın sevilen action-RPG serisi Diablo’nun son oyunu, Sanctuary’nin asıl kurucuları Lilith ve Inarius’un hikayesi etrafında dönüyor ve bizi unutulmaz bir maceraya davet ediyor. Diablo IV incelemesine, her zamanki gibi, hikaye kısmı ile başlayalım. Diablo serisinin hikayesi, oynanışın gölgesinde kalan ikincil bir unsur gibi gözükebilir, ancak bu, firmanın güçlü bir dünya oluşturmasını ve güzel ayrıntılar ile doldurmasını engellemiyor. İyi ki de böyle yapıyorlar.

  Diablo IV’ün hikayesi, Sanctuary’nin kurucularından biri ve Prime Evil Mephistopheles’in kızı olan Lilith’in serbest kalması ile başlıyor. Görünüşte bir grup hazine avcısının Lilith’in mühürlerini kırıp onu serbest bırakması ile başlayan macera, korkunç hava şartları altında hayatta kalmaya çalışan karakterimiz dahil herkesin hayatını etkileyecek olaylara sebep oluyor.

  Oluşturduğumuz karakter yolculuğu sırasında hem atını hem de yolunu kaybediyor, soğuktan donarak ölmek üzereyken bir kurt yardımıyla güvenli bölgeye ulaşıyor ve kötülüğün tehditi altındaki kasabaya geliyor. Tıpkı Diablo 1 oyununda olduğu gibi tehdit altındaki kasaba halkına yardım edip kötülüğü temizliyoruz ve kutlamalar eşliğinde… İşler bu kadar basit değil tabii.Kasaba halkı uzun zamandır Lilith'in etkisi altına girmiş durumda

  ve bizi de onun kanıyla kutsanma şerefine erişmişlerdir.

  Sanctuary'nin annesi Lilith'in kanıyla "kutsanmış" bir maceracı olarak, Sanctuary'nin etrafında uzun bir serüvene atılıyoruz. Sanctuary'nin babası Inarius, annesinin ölümünden sonra bize yardım etmeye başlayan bir kız, dost mu düşman mı belli olmayan bir kurt ve daha birçok farklı karakterle karşılaşıyoruz. Amacımız, Sanctuary'ye karşı tehdit oluşturan Lilith'i durdurmak. Maceramız boyunca bazı eski dost ve düşmanlarla da karşılaşıyoruz. Özellikle bir tanesi, beklenmedik bir sürpriz oldu ve bizi oldukça şaşırttı.

  Oyunun hikayesi son derece etkileyici ve keyif verici. Diablo III'e kıyasla daha fazla zevk aldım. Karakterlerle daha fazla etkileşimde bulunuyoruz, diyaloglar daha canlı ve olaylar akıcı bir şekilde ilerliyor. Özellikle, Vigo gibi hoşlanılabilir karakterlerle tanışıp, onların gelişimini ve kişisel dönüşümlerini gözlemlemek oldukça ilgi çekici. Ana karakterlerin hikayede anlamı ve gelişimi konusunda daha derinlemesine bir bakış sunulmuş, bu da hikayenin daha dolgun ve tatmin edici olmasını sağlıyor.

  Yan görevler açısından konuşmak gerekirse, oyun birbirinden farklı ve ilgi çekici hikayeler sunuyor ve çoğu benim hoşuma gitti. Örneğin, ilk bölgedeki kilisenin şeytan çıkarmak yerine doğrudan yakma yöntemini tercih ettiği durumlarda yardım eden rahibenin hikayesi gibi devam eden görevler bulunuyor. Bu görevleri bir seferde tamamlamıyoruz, zaman ilerledikçe daha fazlası açığa çıkıyor ve hepsi oldukça iyi kurgulanmış durumda.

  Diablo 4'ün 3. Sezonu Başlıyor: Yenilikler Neler?

  Diablo 4'ün yeni sezonu, Korunak'un hiç olmadığı kadar tekinsiz bir yere dönüşmesiyle başlıyor. 23 Ocak Türkiye saatiyle 21.00'den itibaren, yeni Zindan türü mahzenler ve yepyeni sezonluk robotik Seneschal Yoldaşı ile Zoltun Kulle'un Tezgâh'ının sırlarını keşfetmek için Diablo 4’de yeni bir sezon başlıyor. Bu yeni sezon aynı zamanda Ağır Sezon formunda yeni Haftalık Liderlik Panoları'nı da beraberinde getiriyor.

  Diablo 4, 3. Sezon Yenilikleri:

  1. Zoltun Kulle ve Caldeumlu Ayuzhan'ın Yaratıcısı Tezgâh: Zoltun Kulle ve Caldeumlu Ayuzhan tarafından yaratılan, Tezgâh adıyla bilinen kadim teknoloji, İblis Malphas tarafından ele geçirildi. Bu yeni görev serisinde, Zoltun'un eski ortağı Ayuzhan'la iş birliği yaparak Malphas'ı ve ölümcül yapılarını alt etmeye çalışıyoruz.

  2. Hol: Yeni Kasaba Merkezi: Kehjistan'ın altında bulunan ve Yapılara karşı savaşında merkez üs olarak görev yapacak yeni kasaba merkezi Hol’ü ziyaret et.

  3. Sezonluk Seneschal Yoldaşı: Sezonluk görev serisi boyunca yanında savaşacak ve oyun tarzına göre özelleştirebileceğin kendi Seneschal Yoldaşını kazanacaksın.

  4. Mahzenler ve Yapılar: Mahzenlerde bulduğun sihirli Yönetme ve Akort Taşları ile Seneschal'ını geliştirebilirsin. Mahzenler, çeşitli element Tehlikeleri ve yeni canavar ailesi olan Yapılarla dolu heyecan verici bir zindan türü sunar. Ayrıca, 3. Dünya Kademesinde Kâbus Mahzenlerinin kilidi açılır.

  5. Koruma İncileri ve Zoltun'un Koruması: Koruma İncilerini Zoltun'un Koruması karşılığında takas ederek riskin artmasına sebep olabilirsin ama başarı durumunda ödülün büyür.

  Liderlik Panoları ve Kalite Güncellemeleri:

  1. Ağır Sınav: Haftalık dönüşümlü sabit bir zindan türü olan Ağır Sınav, oyuncuların liderlik panolarında zirve için mücadele ettiği bir sistemdir.

  2. Cehennem Dalgaları: Artık her saat başı 5 dakikalık bir mola dışında sürekli aktif olacaktır.

  3. Klavye Kullanımı: Bilgisayar kullanan oyuncular artık Korunak'ı klavyelerinde W-A-S-D tuşlarına basarak gezebilir.

  4. Ekstra Zula Sekmesi: Yetenek ağacını yeniden dağıtma, Altın ticareti sırasında arayüz, Buzdaki Canavar çağırma eşyası düşme oranında artış ve daha fazlasını içeren çeşitli iyileştirmeler yapıldı.

  Sizlerin Diablo 4'ün yeni sezonundan beklentileri neler? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!