Detaylı Discourse Kurulumu 2024 Güncel

 • Discourse Kurulumu 2024 Güncel

  Merhabalar, bugün sizlerle birlikte sıfırdan detaylı bir şekilde Ubuntu 22.04 işletim sistemine Discourse Forum nasıl kurabiliriz, buna değineceğiz. Adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız durumunda, sorunsuz bir kurulum olacaktır. Makale içeriğimiz sürekil olarak güncellenecektir, şu anda en güncel şekilde Discourse forum kurulumu jetto.net desteğiyle sizlerle.

  Öncelikle, VPS/VDS sanal sunucumuzu hazır edelim, sunucunuzu güvendiğiniz hosting/sunucu firmalarından temin edebilirsiniz. İşletim sistemimiz ubuntu 22.04 olacak, bunu unutmayınız. Bu işletim sistemini kurabilecek firmalardan sanal sunucunuzu satın alın.

  1- Sanal sunucumuza PuTTY programı ile giriş yapalım

  Host Name yazan kısıma sunucunuzu satın aldığınız firmanın ilettiği IP adresini yazıp, open demeniz gerekir. Daha sonrasında karşımıza çıkan uyarıya Accept diyerek erişim sağlayınız. Kullanıcı adı genelde root olur, şifrenizde firma tarafından iletilen bilgileri yazarak sunucuya erişim sağlayınız. Artık sunucunuza giriş yaptınız, diğer adıma geçebiliriz.

  2- Sunucu güncelleştirmelerini yapalım

  Aşağıda ilettiğim kodu kopyalayın, daha sonrasında putty ekranına gelin ve kodu farenizin sağ tıklaması ile yapıştırın. Putty programında CTRL+C ve CTRL+V komutları çalışmaz. Bu nedenle kopyaladığımız kodları farenin sağ tıklaması ile yapıştıracağız. Kodu yapıştırdıktan sonra klavyenizde bulunan enter tuşu ile işlemi tamamlayın.

  Code
  sudo apt update && sudo apt upgrade -y

  Güncelleme işlemleri biteseye kadar beklemelisiniz. Ekranda bazen sizden onay isteyen mesajlar gelebilir. Hepsine next veya ok diyerek ilerleyiniz.

  3- Detaylı Discourse Forum Kurulumu

  Güncelleme işlemlerimiz tamamlandıktan sonra artık Discourse kurulumuna geçebiliriz. Adımları eksiksiz bir şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın! Bir hata alırsanız, yorum olarak aldığınız hatanın ekran resmini iletebilirsiniz.

  Sunucumuza erişim sağladıktan sonra sunucuya docker ve git kurmamız gerekiyor. Aşağıdaki iki komutu çalıştırınız. Benim sunucumda kurulu olduğu için ekstra bir işlem gerekmiyor, siz komutları çalıştırdığınız da seçeneklere Y (evet) diyerek ilerleyiniz.

  Code
  sudo apt install docker.io
  sudo apt install git
  sudo apt install curl

  Aşağıdaki komut ile var dizinine discourse klasörü oluşturalım.

  Code
  sudo mkdir /var/discourse

  Daha sonrasında ileteceğim komut ile discourse dosyalarını sunucuya indirelim.

  Code
  sudo git clone https://github.com/discourse/discourse_docker.git /var/discourse

  Şimdi indirdiğimiz discourse klasörüne cd komutu ile giriş yapalım.

  Code
  cd /var/discourse

  Artık discourse kurulum komutunu çalıştırabiliriz. Kodu çalıştırmadan önce chmod değerini tanımlamanız gerekir.

  Code
  chmod 700 containers
  sudo ./discourse-setup

  Bu işlemden sonra kurulum başlamış olmaktadır, biraz zaman beklemeniz gerekir. Repolardaki dosyaları indirmesi biraz zaman alacaktır. İşlem tamamlandığında bizden aşağıdaki bilgileri isteyecektir.

  Code
  Hostname for your Discourse? [discourse.example.com]: Yazmanız gereken alan adınız. Örneğin; jetto.net
  Email address for admin account(s)? [[email protected],[email protected]]: Kurumsal mail adresiniz. Örneğin; [email protected]
  SMTP server address? [smtp.example.com]: Kurumsal mail sunucunuzun smtp adresi. Örneğin; smtp.jetto.net
  SMTP port? [587]: 587 portunu kullanabilirsiniz.
  SMTP user name? [[email protected]]: Mail kullanıcı adınız. Örneğin; [email protected]
  SMTP password? [pa$$word]: [email protected] mail adresinin şifresi
  Let's Encrypt account email? (ENTER to skip) [[email protected]]: SSL kurulumları hakkında bilgi almanız için gereken mail adresi. [email protected] mail adresinizi kullanabilirsiniz.

  Daha sonrasında enter ile ilerleyiniz. Artık discourse forum kurulumumuz başlamış bulunmaktadır. Bu süreç biraz zaman alacaktır, şu anda forum sitemiz sorunsuz bir şekilde kurulmaktadır.

  Tüm güncellemeler bittikten sonra, artık alanadınız.com site adresinize giriş yaparak, forum kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz. Kurulumla ilgili bir hata alırsanız, yorumlarda bahsetmeyi unutmayın.

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!