Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

• Bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanın birkaç farklı yolu vardır. İşletim sistemine göre farklı yöntemler kullanabilirsiniz. İşte en yaygın olanları:

Windows İşletim Sistemi (Windows 10)

1. Tam Ekran Görüntüsü (Print Screen):
      • Ekranın tamamını yakalamak için "Print Screen" tuşuna basın. Bu görüntüyü panoya kopyalar.
    2. Yalnızca Etkin Pencereyi Yakalamak (Alt + Print Screen):
      • Sadece aktif pencereyi (seçili olanı) yakalamak için "Alt + Print Screen" tuşlarına basın.
    3. Windows 10'un Ekran Yakalama Aracını Kullanma:
      • Windows 10, "Windows + Shift + S" tuş kombinasyonunu kullanarak ekran yakalama aracını başlatmanıza izin verir. Bu size ekranı seçme veya tam ekran, pencere veya belirli bir alanı yakalama seçenekleri sunar.
    4. Ekran Yakalama Aracı (Snipping Tool):
      • Başlat menüsünden veya arama çubuğundan "Snipping Tool" uygulamasını açabilirsiniz. Bu araçla, ekranın belirli bir bölümünü seçebilir ve yakalayabilirsiniz.

macOS İşletim Sistemi

1. Tam Ekran Görüntüsü (Command + Shift + 3):
      • Ekranın tamamını yakalamak için "Command + Shift + 3" tuşlarına basın. Görüntü, masaüstünüze otomatik olarak kaydedilir.
    2. Yalnızca Etkin Pencereyi Yakalamak (Command + Shift + 4, sonra Spacebar):
      • Sadece etkin pencereyi yakalamak için "Command + Shift + 4" tuşlarına basın, ardından "Spacebar" tuşuna basarak pencereyi seçin.
    3. Belirli Bir Alanı Seçerek Görüntü Yakalamak (Command + Shift + 4):
      • Belirli bir alanı seçmek için "Command + Shift + 4" tuşlarına basın, ardından imleci sürükleyerek yakalamak istediğiniz bölgeyi seçin.

Linux ve Diğer İşletim Sistemleri

• Linux ve diğer işletim sistemlerinde, genellikle özel ekran yakalama araçları veya klavye kısayolları bulunur. Çoğu durumda, "Print Screen" tuşu veya buna benzer bir tuş kombinasyonu kullanılır.

Bu yöntemlerin herhangi biri, bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı olarak ekran görüntüsü almanıza olanak sağlayacaktır.

Şimdi katılın!

Henüz hesabınız yok mu? Topluluğumuzun aktif bir üyesi olun ve oyunlarla, yazılımlarla ilgili ilginç konuları keşfedin! Kaydolun ve tartışmalara katılın, deneyimlerinizi paylaşın ve yeni arkadaşlar edinin. Topluluğumuzda herkesin kendine göre bir yer bulabileceğinden eminiz. Hadi, gelin ve bizimle birlikte eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkın!