Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama

• Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanı hesaplamak için genel olarak iki aşama bulunmaktadır: Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT, TM, MF, TS, DİL). İşte bu testlerin puan hesaplama yöntemleri:

1. Temel Yeterlilik Testi (TYT):
      • Türkçe: Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Sosyal Bilimler: Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Matematik: Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap 0 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Fen Bilimleri: Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap 0 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
    2. Alan Yeterlilik Testleri (AYT, TM, MF, TS, DİL):
      • Matematik (MF): Doğru cevap +5 puan, yanlış cevap -1.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Fen Bilimleri (MF): Doğru cevap +5 puan, yanlış cevap -1.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Edebiyat-Coğrafya (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Tarih-1 (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Tarih-2 (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Coğrafya-1 (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Coğrafya-2 (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Felsefe Grubu (TS): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.
      • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DİL): Doğru cevap +1 puan, yanlış cevap -0.25 puan, boş bırakılan soru 0 puan.

Hesaplama sonucunda elde edilen puanlar birleştirilerek YKS puanı hesaplanır. Her sınavın ağırlığı farklıdır. YKS puanını hesaplamak için kullanılan formüller ve ağırlıklar YÖK tarafından belirlenir ve her yıl değişebilir. YÖK'ün resmi internet sitesinde güncel hesaplama yöntemleri ve ağırlıkları bulunmaktadır.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!