İnternet Hız Sorunu Çözümleri

 • 2024 Türkiye'sinde İnternet hızı problemleri malesef devam ediyor. Ancak bu sorunlar birçok farklı nedenle oluşabilir ve bu nedenlere göre çözümler de değişiklik göstermesi sebebiyle genel bir arıza çözümü hazırladım. Genel anlamda internet hızı problemlerini çözmek için uygulanabilecek bazı çözüm önerileri: Kendim denedim ve çözdüm. Umarım faydalı olur

  1. Modem ve Router Kontrolü: Modem veya router'ınızın doğru çalıştığıı kontrol edin. BUna ek olarak modemi yeniden başlatmak modemin güncelleme almasını sağlayacağı için faydalı olabilir.
  2. Kablolu Bağlantı Kullanın: Wi-Fi bağlantısı yerine mümkünse kablolu Ethernet bağlantısı kullanın. Kablolu bağlantılar genellikle daha istikrarlı ve hızlıdır. Bunun en önemli nedeni aldığı hızı kesintisiz verir.
  3. Wi-Fi Sinyal Gücünü Kontrol Edin: Modem veya router'ınızın konumunu değiştirerek, Wi-Fi sinyal gücünü artırabilir ya daWi-Fi sinyal güçlendirici (range extender) gibi cihazlar kullanabilirsiniz. Bu noktada modemin yerini değiştirmek için telefon kablosunu uzatın. Örneğin duvardaki prizden çıkıyor ise bu kablonun uzununu elektrikçilerden temin edebilirsiniz.
  4. Tarayıcı ve Uygulama Optimizasyonu: Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri temizleyerek, internet tarayıcınızı güncelleyin. Buna ek olarak, gereksiz arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Özellikle oyunlarda bu durumu çözebilirsiniz.
  5. İnternet Servis Sağlayıcınızla İletişime Geçin: Eğer sorun devam ederse, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin ve hızınızın düşük olmasının nedenini söyleyin. Genel anlamda sizin eve gelen hatta sorun varsa bunu çözüme ulaştırabilirler.
  6. Hız Testi Yapın: İnternet hızınızı ölçmek için farklı hız testi araçları kullanın. Bu testler, hızınızı değerlendirmenize ve potansiyel problemleri tespit etmenize yardımcı olabilir.
  7. Altyapıyı Güçlendirin: Eğer mümkünse, internet hızınızı artırmak için altyapınızı güçlendirecek yolları araştırın. Daha yüksek hızlı bir internet planına geçmek ya da altyapıyı iyileştirmek bu yöntemlere örnek olabilir. Bunun çözümü Türkiye'de malesef fiber altyapı olan bir binaya taşınmak :) şahsen fiber olan eve geçmek için 3 ay bekledim

Participate now!

Don't have an account yet? Become an active member of our community and discover interesting topics related to games and software! Sign up and participate in discussions, share your experiences and make new friends. We are sure that everyone can find a place for themselves in our community. Come and join us on a fun and informative journey!