C++ Başlangıç Rehberi

• Adım 1: C++ Ortamını Kurma

1. C++ Derleyici Kurulumu:
      • Windows kullanıyorsanız, İndirme bağlantısını görmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol. veya İndirme bağlantısını görmek için Giriş Yap veya Kayıt Ol. gibi bir derleyici seçebilirsiniz.
      • Linux kullanıyorsanız, genellikle GCC (GNU Compiler Collection) önceden yüklü gelir. Aşağıdaki komutla GCC'yi kontrol edebilirsiniz:
        Kod
        bashCopy code
        g++ --version
      • macOS kullanıyorsanız, Xcode Command Line Tools'u yükleyebilirsiniz.

Adım 2: Bir İlk Program Yazma

1. Basit Bir "Merhaba Dünya" Programı:
      C
      cppCopy code
      #include <iostream>

int main() {    std::cout << "Merhaba Dunya!" << std::endl;    return 0;
      }
      Bu program, ekrana "Merhaba Dunya!" yazdıran basit bir C++ programıdır. Programı oluşturup derleyerek çalıştırabilirsiniz.

Adım 3: Temel C++ Sözdizimi ve Veri Tipleri

1. Değişkenler ve Temel Veri Tipleri:
      C
      cppCopy code
      #include <iostream>

int main() {    // Değişken tanımlama    int sayi = 5;    float ondalikSayi = 3.14;    char karakter = 'A';        // Ekrana değer yazdırma    std::cout << "Sayi: " << sayi << std::endl;    std::cout << "Ondalik Sayi: " << ondalikSayi << std::endl;    std::cout << "Karakter: " << karakter << std::endl;        return 0;
      }
      Bu program, temel veri tiplerini kullanarak değişken tanımlama ve ekrana değer yazdırma işlemlerini gösterir.

Adım 4: Kullanıcıdan Giriş Alma ve Koşullu İfadeler

1. Kullanıcıdan Giriş Alma ve Koşullu İfadeler:
      C
      cppCopy code
      #include <iostream>

int main() {    int kullaniciSayisi;        // Kullanıcıdan giriş alma    std::cout << "Kac kisi var? ";    std::cin >> kullaniciSayisi;        // Koşullu ifade    if (kullaniciSayisi > 1) {        std::cout << "Grup var!" << std::endl;    } else if (kullaniciSayisi == 1) {        std::cout << "Tek bir kisi var." << std::endl;    } else {        std::cout << "Geçersiz sayi." << std::endl;    }        return 0;
      }
      Bu program, kullanıcıdan sayı almayı ve koşullu ifadeleri kullanmayı gösterir.

Adım 5: Döngüler ve Temel Fonksiyonlar

1. Döngüler ve Temel Fonksiyonlar:
      C
      cppCopy code
      #include <iostream>

// Fonksiyon tanımlama
      void selamla() {    std::cout << "Merhaba!" << std::endl;
      }

int main() {    // For döngüsü    for (int i = 0; i < 5; ++i) {        selamla();    }        // While döngüsü    int sayac = 0;    while (sayac < 3) {        std::cout << "Sayac: " << sayac << std::endl;        sayac++;    }        return 0;
      }
      Bu program, basit bir fonksiyon tanımlama, for ve while döngülerini kullanmayı gösterir.

Bu adımlar, C++ programlamaya başlamak için temel bir temel oluşturacaktır. Daha sonra nesne yönelimli programlamaya (OOP) geçiş yapabilir ve daha karmaşık konuları öğrenebilirsiniz. Başarılar dilerim!

Şimdi katılın!

Henüz hesabınız yok mu? Topluluğumuzun aktif bir üyesi olun ve oyunlarla, yazılımlarla ilgili ilginç konuları keşfedin! Kaydolun ve tartışmalara katılın, deneyimlerinizi paylaşın ve yeni arkadaşlar edinin. Topluluğumuzda herkesin kendine göre bir yer bulabileceğinden eminiz. Hadi, gelin ve bizimle birlikte eğlenceli ve bilgilendirici bir yolculuğa çıkın!